16 Eylül 2015

Liselerde nakil dönemi 29 Eylül’de sona erecek

ile Maksut Balmuk

headline (1)

Liselerde nakil dönemi 29 Eylül’de sona erecek

9. Sınıflarda açılmayan nakillerle ilgili haberi dün yapmıştık.http://www.memurlar.net/haber/536771/Haberimiz üzerine MEB nakillerin 9. Sınıf ayağını da açtı.

O haberimizde “Nakil için yönetmelik gereği her zaman başvuru yapabilirsiniz fakat yerleştirmeler her ayın son günü yapılacak. Yani Eylül ayının son günü olan 30 Eylül 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar başvurmalısınız.” Cümlesini kullanmıştık. Oysa ki yönetmelikte yapılan değişikliğe göre;
“(4) (Değişik:RG-1/7/2015-29403) a) Nakil ve geçiş başvurusu, her ayın ilk iş gününden son işgününe kadar veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yapılır. ” Denilmektedir.

Bu durumda son iş günü 30 Eylül 2015 olup son iş gününe kadar denildiğinden 29 Eylül 2015 tarihine kadar başvurulması gerekiyor. Ekim ayında 27 Ekim’e kadar, Kasım ayında 27 Kasım 2015’e kadar başvurmak gerekiyor. Önceki yanlış bilgilendirme için özür dileyerek düzeltmek istiyorum. Bu bilgi bakanlıkla da teyit edildikten sonra ele alınmıştır.

Yazımızda nakillerin nasıl olacağını, Nakil için gerekli şartları, Okulların boş kontenjanlarının sıfırlandığını ele almıştık.

9.Sınıflarla ilgili bilgiye ulaşamadığımızdan bilgi verememiştik. MEB 9. Sınıflarda da nakillere açılan kontenjanları ilan etti ve görülmektedir ki kontenjanlar sıfırlanmıştır. Yani 10 şube 340 açığı bulunan bir okulun kontenjanını 34 e indirerek tek şube olarak görülmektedir.
Nakil isteyecek öğrencilerin sadece birkaç günü var. Bayram tatili nedeniyle yarın tatil başlayacak. Okullar 28 Eylül’de açılacak olup öğrencilerin kısa sürede nakil olabilmeleri için velileri tarafından Eylül ayının son iş gününe kadar başvurmaları gerekiyor. Aksi halde Ekim ayının son iş gününe kalacaklardır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi daha önce ele aldığımız yazıda okuyabilirsiniz.

Ayrıca belirtelim ki listeler incelendiğinde daha önce ele aldığımız yazıda geçen İzzet Ünver Anadolu Lisesi bakan onayı ile açıldığı, bakanın 3 şube Nakil Öğrenci alınsın emrine rağmen nakil listelerinde görülmemekte ve vatandaş ve eğitim mağdur edilmektedir. http://www.memurlar.net/haber/535750/

Maksut BALMUK

www.memurlar.net