24 Mayıs 2013

İstanbul’da 12 bin öğretmenin yeri değişti

ile Maksut Balmuk

OKUL4+4+4 uygulaması ile dönüşümlere devam emri verilmesinin ardından  yapılan planlamaya göre İstanbul’da tüm okulların dönüşümünün tamamlanması öngörülürken bu uygulamadan vaz geçilmiş ve bir çok yerde kademeli geçişe devam kararı alınmıştır.

 

 

Aldığımız bilgilere göre Güngören, Zeytinburnu ve Beylikdüzü gibi bazı   ilçelerde tümden (yada tüme yakın) dönüşümgerçekleştirilmiştir. Bu dönüşümler   yapılırken gerçekten mantıksız uygulamalar da gördük. Bazı ilçelerde yapılan   müdahalelere direnişler de oldu. Sonuçta bir çok yerde aklın yolukazandı.

Daha önce sorunsuz bir dönüşüm örneğini haberleştirmiştik.

Şimdi deİstanbul’da bu yıl yapılan dönüşüme göre 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı için kadrosu aktarılan öğretmenlerden bahsedelim.

İstanbul İl MilliEğitim Müdürlüğü dönüşümlerde olduğu gibi dönüşen okulların   atamalarında da topu İlçe MilliEğitim Müdürlüklerine, Kaymakamlara atmıştır.   A okulu İlkokul, B okulu Ortaokul yapıldı ise B okulundaki tüm sınıf öğretmenleri   A okuluna aktarılıyor. A okulundaki branş öğretmenleri de B okuluna.

Bu yapılırken öğretmenlerin bilgi sahibi edilmediklerini söyleyebiliriz. Süreç hızlı başladı ve kısa sürede tamamlanması gerekiyordu.  İstanbul’da dile kolay dönüşümden etkilenen 12bin civarında öğretmen var.

Bu atamaların yapılabilmesi için okulların eşit olmasına özen gösterilmesi  gerekiyordu. Aksi halde sorunlar artacaktı.

Dönüşümle beraber bazı  okullarda oluşacak fazlalıkların giderilmesi için de çalışma başlatılıyor. Normlar belirlendikten sonra bu daha da netleşecek. Bu durumda öğretmenin isteği de göz önüne alınarak yer değiştirmesi yapılacak.

Bunun için tek engel bakanlığın desteklemesi ve mevzuat ve takvim olarak da alt yapıyı oluşturması.

Tüm bu süreçleri kısa sürede tamamlayan ekip ise gece gündüz demeden çalışma yaptı. Kararnameler vali beye sunulmadan önce her aşamada bilgi sahibi olan İl Müdürü Dr.Muammer YILDIZ bir kez daha incelenmesini talep etti. Bu kadar çok atamanın söz konusu olduğu bir ortamda münferit hatalar olması da doğal. Bu hataları da süreçte çözmeye kararlılar.

Ekibin başında İnsan Kaynaklarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Vacip Kemal ALKAN var. Mütevazi bir kişiliğe sahip olan ALKAN sohbetimiz sırasında  “ekibi göstererek ben bu ekiple gurur duyuyorum. Gece gündüz demeden çalışıyorlar.  Atama dönemlerinde gece 2-3 lere kadar çalışıyoruz. Kimse de sızlanmıyor bu nedenle çok iyi ekibe sahibim. Çok şanslıyım” derken İl Müdürü Dr.Muammer YILDIZ’ın kendilerine verdiği desteği de söylemeden geçmiyor. Her gün her saniye il  müdürünün yanlarında olduğunu manevi desteklerini hissettirdiğini  söylüyor. Şef Serkan Beyden, Memur Mustafa beye kadar herkese teşekkür ediyor İstanbul adına, öğretmenler adına.

Bizi en çok sevindiren ise ekibin uyumu ve iyi niyeti ile herkese eşit yaklaşma ve adil davranma çabaları. Bu tür çalışmaların anlamlı olabilmesi için engel konulmamalı ve mevzuatın tıkadığı hususlar açıklığa kavuşturularak desteklenmelidir. Aksi halde her türlü çaba heba olur, öğretmen de yönetici de mağdur olur.

Son söz olarak; ekip başı sayın  Dr Muammer YILDIZ’dan başlayarak Vacip Kemal ALKAN ve ekibini kutluyor, olumlu her adımı yazacağımızı, olası aksaklıklarda da uyarma vazifemizi sonuna kadar yerine getireceğimizi belirtmek isteriz.

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel
YAZIYA KAYNAK LİNKTEN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…