13 Mart 2013

İstanbul MEM’den Temizlik Personeli Yazısı

ile Maksut Balmuk

İstanbul MEM’den Temizlik Personeli Yazısı

MEB’de yıllardır sona ermeyen sorun yine devam ediyor.  Okul müdürleri zorimkanlarla çalıştırdıkları temizlikpersonelinesigorta yapmadıklarında yıllar sonra davacı olmaktalar ve dava sonucunda idare yani bakanlık davayı kaybetmektedir. Yeniyasalara göre bu dava sonucunda ödenecek tazminat okul müdürlerinden rücu edilmekte yani müdürden alınmaktadır.

Bu konudaki bir örneği bundan tam iki yıl   önce 16 Mart 2011’de ele almıştık. “MEB,   okul müdürüne 40 bin liralık dava açtı

Aynı konuda mağduriyetlerin artması sonucu okula gerekli personeli vermeyen bakanlık cezayı da üstlenmemektedir. İnsanların emeklilik ikramiyelerinden bile fazla tutan tazminatlara maruz kalan okul müdürlerinin mağduriyetleri bakanlıkça giderilmesi, konuya devletin el atması gerekirken İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir yazı yayımlayarak okul müdürlerini uyarmıştır.

Yazı aynen şöyle;

“İlçenize bağlı İlkokul, Ortaokul ve Anaokullarının temizlik   hizmetleri Bakanlığımızca gönderilen ve İl Özel İdare Bütçesine   aktarılan ödeneklerle karşılanmaktadır. Ancak, bazı okullarımızın daha   iyi temizlik hizmeti yaptırmak için Okul Aile Birliklerinden çalıştırdıkları   personelin maaşlarını veya SGK primlerini ödeyemez duruma düştüklerinde   hak sahipleri de doğal olarak yargıya başvurarak, alacaklarını   masrafları ile birlikte tahsili cihetine gitmektedirler.

Genellikle Bakanlığımız adına ve aleyhine açılan bu tür davalarda   hükmedilen tazminat, zorunlu olarak Merkezi Bütçeden karşılanmaktadır.   Hem yargı yükünü artıran hem de harcama planlarında yer almayan bu tür tazminatlar,   kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını engellemektedir.

Okul Aile Birliği ve idarecilerinin ileride bu tazminatlar nedeniyle   olası bir rucu davasına muhatap olmamaları için SGK pirimi, ücret ve tazminatının   ödenmesinde sorun yaşayacak personeli çalıştırmamaları   konusunda uyarılmasını önemle rica ederim.”

 

Bu tazminatları okul müdürlerine rücu edenlere sormak lazım;

O okulu denetleyen müfettişler neden görmemiş? İlçe İl müdürleri neden denetlememiş, bu okulu temiz tutan müdürün, sağlıklı eğitim yapan müdürün ödüllendirilmesi mi yoksa yılların çalışması ürünü olan emekli ikramiyesine dahi el konulması mı gerekir?

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - ÖzelYAZININ KAYNAK LİNKİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…