26 Haziran 2012

İlköğretimlerde normlar sil baştan yapılacak

ile Maksut Balmuk

MEB Şaşırtmaya Devam Ediyor…

MEB Norm Kadro güncellemeleri bitti denildiği anda İlköğretim kurumları Haftalık Ders Çizelgelerini yayımladı. Yani İlköğretimlerde normlar sil baştan yapılacak. 5.sınıfta haftalık ders saati 36’ya çıktı.

Ortaokullarda 36 saat ders öngören MEB’in daha büyük öğrencilerin bulunduğu liselerde 30 saatle sabit kalması herhalde düşünülemez. Bu düzenleme yapılırsa Ortaöğretimlerde de normlar değişecektir. Bunu bir tarafa koyalım. Asıl şaşırtan konu ise aylar öncesinden planlaması yapılan Genel Liselerin Meslek yada Anadolu Lisesine dönüştürme işlemleri henüz sonuçlanmışken ve norm kadro düzenlemesine kıl payı yetiştirilmişken yeni dönüşümlerin olduğu bilgisi geldi.

MEB örneğin İstanbul’da 17 Genel Liseyi daha dönüştürecek.

Bu karar gecikmiş bir karar ve bu karardan İlçe Milli Eğitimlerin dahi bilgisi olmadığı gibi İl Milli Eğitimlerin de etkisi yok. Bu işe maalesef siyasiler karar vermişler ve uygulayacaklar. Sorun okul türünde değil sorun zamansız planlama ile eğitimin içinde olmayanların etkinliği sorunudur.

Bu okullar genel liseye göre planlama yapmışken, ilçe MEM’ler kayıt bölgelerini buna göre belirlemişlerken, okullar Norm kadrolarını eski durumlarına göre belirlemişlerken böyle bir karar alınmasının doğru olup olmadığını takdirlerinize sunuyoruz…

Saygılarımla…
Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

 

 

 

Kaynak:Memurlar.Net