12 Eylül 2020

Esas yük bu sayın Bakan

ile Maksut Balmuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Eğitimde asıl yük öğretmenin maaşıyla ilgilidir.” Dedi ve hani o öğretmen yanlısı bakan, umut veren bakan, eğitimci bakan,veliye öğrenciye öğretmene dokunan bakan hatta bakan değil Ziya hoca imajı bir anda bitti.

Bir eğitimci, öğretmen önce gerçekleri söylemekten korkmamalı. Lafı tam net ve doğru söylemeli.

Bakanın söylediğinin gerçeği, daha doğrusu söyleyemediği “hükümet bana maaşlar dışında bir  bütçe vermiyor. Ayrılan bütçe sadece maaşlara yetiyor. Bu nedenle Covid-19 tedbiri alamıyorum. yatırım yapamıyorum, hatta okulları açamıyorum.”

İşte bu cümleyi kuramayınca böyle  cümleler kurar bir şeyler için alt yapı hazırlarsınız.

Bugün öğretmen maaşlarının emsallerine göre (yurt dışı öğrenenler ya da yurt içindeki çalışanlarla kıyaslandığında) çok olmadığını bakan da biliyor. Bir öğretmen maaşı 4 kişilik aile için ancak yoksulluk sınırı altındaki standarta tabi.

Bunu bakan Selçuk’da biliyor, hatta halen öğretmen açığı yani ihtiyacı olduğunu da biliyor. Bakan Selçuk yatırıma az para kalıyor bugün öğretmen açığını kapatsak o da kalmayacak aslında.

Yük meselesine gelince;

Asıl yük kullanmadığımız yola, geçirmediğimiz köprüye verdiğimiz milyarlardır. Bugün hesap yapılsın bir yılda kullanılmadığı için köprülere ödenecek para milli eğitimin yatırım bütçesinden fazla çıkar.

Yük; boşa giden kaynaklardır,

Yük; şatafattır,

Yük; onbinlerce lüks makam aracıdır,

Yük; binlerce korumadır,

Yük; saraylardır,

Yük: eğitime yeterli bütçe ayırmayanlardır.

İhtiyaç yokken cami yapıyorsanız ya da ihtiyaç okul iken cami diliyorsanız yüktür.

Öğretmen ihtiyaç iken imam ataması yapıyorsanız yüktür.

İmam hatip liseleri boşken Anadolu liselerini ikili eğitime dönüştürmektir yük.

Devlet yurt yapacak para, yer bul(a)mazken kamu alanlarını, kaynaklarını vakıflara peşkeş çekiyorsanız yüktür.

Ve MEB’in çok az yatırım bütçesini dahi sağlıklı kullanamıyorsanız yüktür.

Sayın bakan son 18 değil  10 yılı bir araştırsın MEB’den bütçe aktarılan okullar temizlik, bilişim malzemelerini kim(ler)den almışlar, kameraları kim döşemiş okullara …  içmeye ayranı yokken atla WC ye gidenlere bakıp görmeli asıl yükü.

Pandemide ücretsiz kalsınlar diye kapıları ardına kadar açılan ( kesinlikle doğru karar) kamu (MEB’e bağlı) yataklı tesislere bir bakalım. Kalan, kalmayan, aktarılan kaynaklara bakalım da görelim yükü.

Yük aslında para ile bütçe ile değil, kafa ile anlayış ile ilgilidir.

Yük maddi olduğundan çok manevidir.

Yük kitaplardaki skandallardır.

Yük bir gecede binlerce yöneticinin görevine son vermektir.

Yıllarca (15-20-30yıl) yöneticilik yapanları tekrar sınıfta yapabilir mi diye düşünmeden sınıfa gönderme anlayışıdır yük.

Yük, soruşturma ile hırsız, arsız diye tescillediğiniz yöneticileri alt görev gibi gördüğünüz öğretmenliğe döndürmektir. Yani yük eğitimde aslolanın öğretmenlik mesleği olduğunu unutmaktır.

Yük, liyakati hiçe sayıp ilçe, il ve okul yöneticisi atamaktır. Belki bir süre kaldırabileceğiniz bir yüktür ama yansıması sizi kambur edecek bir yüktür aslında.

Liyakatsiz okul müdürü öğretmene öğrenciye yani eğitime yüktür.

Önce ezmeye kalkar, diş geçiremediğinde geri adım atar, yüksek dağları ben yarattım der daha dün öğretmenler odasında meslektaş olduğunu unutarak. Kimisi de koltukta kalmak için, siyasiye bel bağlar, takla atar, derneklere vakıflara okulu peşkeş çeker. Bir başkası para peşinde koşar, hanımı boşar, coştukça coşar, yer yedirir, gezdirir, yatırır, kaldırır… Soruşturma yaparsınız görevden alırsınız ama yine devam et dersiniz. Olmadı hadi başka yere müdür ol, ilçeye, ile deyip koltuk verirsiniz. Naim Süleymanoğlu’nun bile kaldıramayacağı yükü siz kaldırmak zorunda kalırsınız içinde siyaset, sendika, bürokrasi …  varsa.

İşte bu anlayışlardır asıl yük.

Ve yük çocuğa takacak maske bulunmazken, okul müdürünü çağırıp hadi size malzeme vereceğiz denilip koltuk altına küçük bir bidon dezenfektan bir paket maske verip gönderirken toplantı adı altında kuzu çeviren yöneticilerdir.

Yük Muğla Menteş’te vefat eden okul müdürüne yapılan baskı anlayışı, kayırmalardır. Yük Aladağ’da yanan çocuklarımızı bu tür yurtlara iten hatta zorlayanlardır.

Sosyal medyada Cumhurbaşkanını, bakanı, vakıfları, diyaneti eleştiren öğretmene ceza verirken, sürgün ederken yine kendiniz çalıp kendiniz oynadığını soruşturmalarda yandaşı kollamak, soruşturma tekliflerini uygulayamamak, adaleti sağlayamamaktır, gerçek yük.

Her işi öğretmene yaptırmak isteyen, sağlık riski, çoluk-çocuk, hukuk, görev tanımı demeden hareket eden( Cumhurbaşkanının yolladığı maskeyi dağıtmak, ateş ölçmek, ev ev hiç tedbir almadan göndermek, yapmak istiyormusun , engelin var mı diye sormadan) amir, mülki amir ya da bakan karşısında Öğretmene sahip çıkamamaktır asıl yük. Hatta ses bile çıkaramamaktır.

Evet yük arayacaksak yük çok hem de bakanın etkisinde yetkisinde olan yük çok.

Bakan Selçuk eğer mali kaynak arıyorsa adres tek bile değil ama bir tesviyemiz olsun. Devletin okulunda veliden proje, yabancı dil… adı altında okulları süsleyip püsleyip velilerden parasız eğitim olması gereken okula kayıt için (adı öyle olmasa da aslı öyle) 5bin-10bin TL toplayabilen maharetli müdürleri daire başkanı, genel müdür yapsın gelirlerse.

Ne de olsa soruşturma geçirmiş ilçe müdürünü bakanlığa almak, şikayet ayyuka çıkmış, aileyi yok saymış ilçe müdürünü il milli eğitime atamak gibi örnek(!)lerimiz var.

Yani yük deyince bakanın da söyleyeceği çok biliyoruz ama söyleyemiyor, bari biz bazılarını söyleyelim dedik.

Yük; bakan olmakla değil yüke bakan, gören olabilmekle, bir şeyler yapabilmekle ilgilidir aslında…

Özveri ile yüreği ile çalışan öğretmenler, az da olsa liyakati ile atanıp hakkını veren yöneticiler değildir yük. Asıl onların sırtındadır yük. Hepsine selam olsun.

Maksut Balmuk

 

Kaynak: https://odatv4.com/esas-yuk-bu-sayin-bakan-12092000.html