24 Mart 2022

Burada başka bir şey var

ile Maksut Balmuk

Sosyal medyayı ayağa kaldıran görüntüleri Psikolog Serap Duygulu Odatv’ye anlattı: Burada başka bir şey var

Ankara’da bir özel okulda öğrencinin, öğretmenine karşı olan davranışları tartışılırken, konuyla ilgili olarak eğitimci Maksut Balmuk ve Psikolog Serap Duygulu, Odatv’ye değerlendirmelerde bulundular.

Ankara’da bir özel okulda öğrencinin, öğretmenine karşı olan davranışlarının kaydedildiği video büyük tepki topladı. Görüntülerde, öğrencinin ders anlatan öğretmeninin yanına giderek dans ettiği ve daha sonra yüzüne dokunduğu anlar yer alıyor. Neye uğradığını şaşıran öğretmen ise geri çekilirken, öğrencisini uyarıyor.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Tepki çeken görüntüler şu şekildeydi:

ODATV’YE DEĞERLENDİRDİLER

Görüntüler tartışmalara neden olurken, konuyla ilgili eğitimci Maksut Balmuk ve Psikolog Serap Duygulu, Odatv’ye değerlendirmelerde bulundular.

Maksut Balmuk, “Bu görüntülerin müsebbibi bizzat 20 yıllık iktidardır” derken, Serap Duygulu ise, “Bu durumu çocuğun ergenlik dönemiyle ve dürtüsel davranışlarıyla tanımlayamayız. Burada başka bir şey var” dedi.

Maksut Balmuk, “özel okula” dikkat çekerken, Serap Duygulu ise görüntüler için, “Öğretmen ile arasında olması gereken o mesafenin, ki biz buna güç aralığı diyoruz, evet bunun aşılmasıdır” derken, olayın şaka olarak tanımlanamayacağının altını çizdi.

Eğitimci Maksut Balmuk, Odatv’ye şunları söyledi:

“Bu görüntülerin müsebbibi bizzat 20 yıllık iktidardır. Öğretmenlik mesleğinin onurunu yok eden, öğretmenler odalarını baş, uzman, ücretli, aday, kadrolu, sözleşmeli, özel okul, devlet okulu diye ayıran, Alo 147’ler ile her başvuruyu soruşturma ve suç konusu yapan iktidar, bu da yetmezmiş gibi sınıf geçme ve öğrenci disiplin işlemlerinde öğrenci lehine sınırsız toleransın yolunu açan iktidar bu görüntülerin sorumlusudur. Velilerin eğitimcilerden daha çok söz sahibi ve muteber görüldüğü bir yapı oluşturulmuştur. Bakan dahi bir okul müdürüne fırça atarken aslında öğretmenlik mesleğine zarar verdiğini düşünmemiştir. Müfredatın içini boşaltan, eğitimi laik, bilimsel, kamusal ve demokratik eğitim sisteminden uzaklaştıran iktidar dindar ve kindar nesil projesinin ürünü olarak eğitimin tamamen içini boşaltmış gelinen noktada eğitimi özelleştirmenin önünü de açmıştır. Özel yada devlet okullarında denetimi ortadan kaldırdığı gibi adeta asgari ücretin altında maaşlar ile emek sömürüsünün yolunu açarken teşviklerle açılan özel okullarda dahil eğitim sisteminin sadece öğretimden ibaret olmadığı asıl üzerinde durulması gereken unsurun “eğitim” olduğu göz ardı edilmiştir. Öğretmenlerin sosyal, özlük ve ekonomik haklarında yaşanan sorunlar görmezden gelindiği gibi merkezden okul yönetimlerine kadar liyakatsiz ve kayırmacı atamalarla eğitimde yaşanan sorunların çözüm mekanizmaları da tüketilmiştir.”

Psikolog Serap Duygulu ise görüntülerle ilgili olarak Odatv’ye şunları söyledi:

“Ergenlik dönemi diye düşünüyoruz, biz bu çocukların birtakım farklı davranışları. Evet, ergenlik döneminde aşırı uçlara kaymalar olabilir. Yaşanan hormonal düzensizliğin çocuğun kendi kimliğini bulmasında zaman zaman farklı uçlara savurabilir ama burada özellikle eğitim dünyasında, bütün çocukların, belirli bir kurala uyması gereken eğitim dünyasında otorite figürünü temsil eden öğretmene böyle bir davranışı biz ergenlikle tanımlayamayız.

Hiyerarşik düzene göre bir sıralama vardır ve bu eğitim kurumunu temsil eder. Dolayısıyla, size karşı eğitim vermek üzere orada bulunan, yaşça da sizden büyük bir bireye şaka yaparken veya iletişim kurarken, belirli kurallara dikkat etmek zorundasınız. Bu kuralları önce ailede öğrenirsiniz. ‘Küçüklerimi sevmek, büyüklerimi saymak’ dediğimiz değerlerle büyüdük ya da çocuklarımıza ebeveyn olarak da vermekle yükümlüyüz.

Bu görüntülerde bir sınırsızlık, sınırı aşan durum var. Bu ergenlikle açıklanmaz. Şaka olarak da tanımlanmaz. Şaka denilen şey, iki tarafı da eğlendiren bir durumdur. Taraflardan birini zor duruma sokan, üzen bir olay şaka olamaz.

Okul gibi kuralları belli olan bir yerde yapılan bu durum, sınırı aşmak, haddini aşmaktır. Bazen çocuklar, bazı ortamlarda, bu tarz aykırı davranışlar yaparak, ilgi çekmek, gruba liderlik etmek gibi birtakım davranışlara girebiliyorlar. Burada önemli olan bu davranışın desteklenip desteklenmeyeceği… Ve bu davranışın sonucunda çocuğun yaptığı davranışın sonuçlarıyla karşılaşıp karşılaşmayacağı… Cezalandıralım çocuğu, okuldan atalım gibi bir düşünceden bahsetmiyorum, asla, eğitim yeri zaten okuldur. Ancak, bu davranışın sonucunda çocuk ne ile karşılaşacak, ki, bunun sonucunda davranışının yanlış olduğunu bilsin. Çocuk bu davranışının sonucunda buradan nasıl bir ders alacak, önemli olan bu. Çünkü diğer öğrencilere de ders olacak bu… Ayrıca, kuruma göre, kişiye göre, öğretmene, çocuğa, aileye göre değişmemelidir, okul eğitim şartları. Yani özel okulda böyle, devlet okulunda şöyle, sosyo-ekonomik durumu yüksek olan böyle yapabilir gibi eğitimi ilgilendiren konuda, standartların çok net olması lazım. Yani eğitimde birliği sağlamamız lazım.”

DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI

Öte yandan, öğretmene yapılan bu saygısızlık ilk değil. Daha önce de buna benzer birçok olay yaşanmıştı.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, Ahievran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ders anlatan bir öğretmeni öğrenciler alaya almış ve öğretmen bunun üzerine bir öğrenciyi tokatlamıştı.

Görüntülerde, öğretmen sınıfta ders anlatırken ayağa kalkan ve kapüşonlu kıyafet giydiği görülen bir öğrenci, öğretmeninin kıyafetiyle alay ediyor, ardından kulağına dokunup, çevresinde geziniyor. Öğretmenin öğrencileri uyarması üzerine sınıftan kahkahalar yükseliyor. Sinirlenen öğretmen bir öğrencisine tokat atıyor. Daha sonra ise ayaktaki bir öğrenci, öğretmeninin kucaklayıp havaya kaldırıyor.

Tartışma yaratan görüntüler şöyleydi:

2019’da 23 Kasım’da, sınıfta öğretmen varken sanki yokmuş gibi davranan öğrenciler tepki toplamıştı. Oturdukları sırayı alıp duvara vuran öğrenciler, aynı zamanda maymun sesine benzer sesler çıkarmıştı.

O anlar şöyleydi:

PANDEMİDE DE DEVAM ETTİ

Öğretmenlere yapılan saygısızlık pandemi döneminde de devam etmişti. Online derslerde, öğrenciler öğretmenlere saygısızlıklar yapmalarıyla gündeme gelmişti.

2020 yılında, pandemi nedeniyle online olarak işlenen derste öğrencinin skandal hareketleri sosyal medyada gündem olmuştu. Sosyal medyada ‘Nerdesin ilahi remix’ olarak bilinen, teyzelerin ilahi söylediği anların görüntüsünü taklit eden öğrenci öğretmenine zor anlar yaşatmıştı.

Görüntülerde, bir öğrenci, örtünün altına girmiş ve ilahi eşliğinde kafa sallarken görülüyordu.

Öğretmene yapılan saygısızlık şöyleydi:

 

Kaynak: https://odatv4.com/guncel/burada-baska-bir-sey-var-233355