29 Mart 2021

Bir risk haritası vardı ne oldu ona

ile Maksut Balmuk

Her hafta sayı açıklayacağız 15 günde bir de haritayı ve değişen haritaya göre işleyecek sistem denildi. Ne oldu o haritaya…

Sadece birkaç ayda yaşadıklarımız bile yöneticilerin halka ne kadar saygı duyduklarının ispatı niteliğinde.

Evet salgını kimse beklemiyordu. Hazırlıksız yakalandık. Sadece biz değil tüm dünya öyle yakalandı.

Cumhurbaşkanı maske mesafe temizlik çok önemli dedi. Onlarca genel kurul yaptı ve birçoğuna uzaktan/tele konferansla katılım sağladı. “Lebaleb” yapılan kongrelerden övündü Cumhurbaşkanı. Ne maske vardı ne mesafe.

Aynı dönemde barolar, sendikalar, sivil toplum kuruluşları bırakın genel kurullarını toplantı bile yapamaz oldular yasaklarla. Bütçeyi protesto etmek isteyen 50-100 kişilik kalabalıklara bile yüzlerce polisle lebalep (burun buruna) müdahale edildi.

Yetmedi hafta içi gece karar verip sabah okullar açıldı. Çünkü kabine toplantısı beklenmeliydi. 81 milyonun beklediği karar için 81 milyon 1 kişiyi yada kabine üyesi 15-20 kişiyi bekledi diyelim.

Kabine sonrası açıklama yapıldı ülke cumartesi yayınlanan verilere göre mavi, sarı, turuncu, kırmızı renklere boyandı.

Her hafta sayı açıklayacağız 15 günde bir de haritayı ve değişen haritaya göre işleyecek sistem denildi. Evet her rengin kısıtlamaları farklı idi ve renk hafta sonu açıklanacak hafta başında uygulamaya geçecekti. Haftalardır renk(risk) haritası açıklanmıyor.

Neden çünkü ülke kan kırmızıya döndü de ondan. Vakalar tavan yapmış, ölümler artmış normalleşme adı altında anormal durum normalleşmişti. “Lebaleb” büyük genel kurulunu yaptılar iktidarın küçük ve büyük ortakları. Ne maske var ne mesafe. Onun da suçlusu çekilen fotoğrafın açısı oldu.

Hafta sonu yine yoktu sayılar ve harita. Yani yine bekliyoruz ki kabine toplansın diye. Yine 81 milyon 15-20 kişiyi bekliyor. Hatta tek kişiyi bekliyor. Yarın toplanacaklar ve belki de sil baştan renk kriterleri değişecek, olmadı renkler bile ortadan kalkacak.

Okullar açık hatta kabinenin kararına göre harita açıklansa kapalı olması gerekenler de açık. Okullar için de karantina haberinin gelmediği gün yok. Her gün birden çok vaka görülen okullar, karantinalar hatta öğretmenlerimizi kaybettiğimiz haberleri ama umursayan yok. Tedbir hiç yok.

Okullar kapansın çözüm budur demiyoruz, Fransa zorunlu yerler hariç her yeri bir ay kapattı ama hariç olan bir kurum daha var okullar. Okullar açık olsun ama risk analizi, tedbirlerin durumu ve yeterliliği, kaynak durumu… Yani okulları açık tutabilmek için her şeyi yapıyorsanız (ki yapmalısınız) okullar elbet ki açık olmalı.

Aşı mı dediniz? Maskeye vatandaşın parası ile bile ulaşamadığı günleri unutmadık. Kapımıza postacının gelmesini bekledik, eczanede sıraya girdik… Derken paramızla bile rezil olduktan sonra aşabildik sorunu.  Aşı da daha büyük rezalet var. Aralık denildi olmadı, şubat sonu 50 milyon tamam denildi o da yok, Hadi mayıs gibi olur diyorduk o da olmadı süreci attık sonbahara. İyi de bugün aşı olmuş olanlar zaten sonbaharda yeniden aşı olmak zorundalar. Sonuçta bu aşı ömürlük değil ki. Tıpkı grip aşısı gibi sürekli yapılacak görünüyor.

Uzun lafın kısası tek ağza bakan bir anlayış, bilim kurulunu da dilemeyen tek ağız, her gün değişen kararlar, sadece beklemek zorunda kalan ve adeta aklıyla alay edilen bir halk.

Bir insanın ya da kurumun saygınlığı; yaptığı icraatla, verdiği hizmetle, sözlerindeki/planlamalarındaki samimiyet ve tutarlılıkla ölçülür. Sadece bu saydıklarımızı düşündüğümüzde bunlar var mı? Yok mu? Siz karar verin!

Maksut Balmuk

Kaynak: https://odatv4.com/bir-risk-haritasi-vardi-ne-oldu-ona-29032118.html