17 Haziran 2023

100 Binlerce Öğretmene Tatil Zehir: Zorunlu Rotasyon

ile Maksut Balmuk

BAKAN TEKİN’İN MÜSTEŞARLIKTAKİ İCRAATI BAKANLIĞINDA UYGULAMAYA GİRİYOR:100 BİN ÖĞRETMENE ZORUNLU ROTASYON

Proje okulları uygulaması yeni Bakan Yusuf Tekin’in müsteşarlık döneminde yürürlüğe girmiş ve sınırlı sayıda okullar için uygulanacakken gelinen noktada sınavla öğrenci alan tüm liseler (tüm fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ile proje okulu belirlenen Anadolu, Meslek ve İmam Hatip Liseleri) (2000 civarında) kapsama alınmıştır.

Proje okullarına yönetici görevlendirmeleri ve öğretmen atamaları bakanlıkça kritersiz yapılmaktadır.

Yöneticiler için 2014 yılından beri uygulanan sistemin sonucu olarak köklü okulların yöneticileri değiştirilmiş daha önce İstanbul Erkek Lisesi, son dönemde de Cağaloğlu Anadolu ve Kabataş Erkek Liselerinde okul müdürlerine gösterilen tepkiler başında yer almıştı.

Proje; adeta iktidarın “mevcut köklü proje okulu denilebilecek okulların içini boşaltarak kendi proje okullarını yaratma” projesine dönüşmüştür.

Uygulamada görülmüştür ki mevcut köklü okulların içi boşaltılırken özellikle imam hatip liseleri her türlü (ad, müfredat, servis, yemek, harçlık… uygulamaları ile teşvik edilirken İmam Hatip Liselerine;

-Fen Lisesi Programı uygulayan Anadolu imam Hatip Lisesi

-Sosyal Bilimler Lisesi Programı uygulayan Anadolu imam Hatip Lisesi

-Güzel Sanatlar Lisesi Programı uygulayan Anadolu imam Hatip Lisesi

-Spor Lisesi Programı uygulayan Anadolu imam Hatip Lisesi

Tabelaları asılarak proje okulu olarak belirlenmiş ve cazip kılınmaya çalışılmıştır.

YÖNETİCİLERDEN SONRA BU YIL SIRA ÖĞRETMENLERE GELMİŞTİR
2014 yılından beri sadece boş kadrolara yapılan atamalar bu yıl 4 yılını dolduran tüm öğretmenler için uygulanacak.

MEB yönetmelik değişiklikleri neticesinde  (En son şubat 2023) proje okullarında çalışmakta olan öğretmenlerin 4 yıllık süreci için 2022-2023 ders yılı sonu belirlenmiştir. Yani bugüne kadar sadece boş kadrolar için uygulanan sistem bu yıl yönetmelik değişikliği gereği özellikle 2018-2019 ve öncesinde proje okulu yapılan tüm öğretmenleri kapsayacak.

MEB bunun için yönetmelik gereği duyuruya çıkmıştır. Başvurular 16-19 Haziran tarihleri arasında elektronik ortamda alınacak. Yönetmeliğe göre il içinden başvuru olmazsa il dışından da atama yapılabilecek.

Böylece bu yıl için on binleri gelecek süreçte ise 100 bini aşan öğretmen zorunlu rotasyona tabi olacak.

Öğretmenler mevcut okullarında 8 yıla kadar süre uzatımı isteyebilecekler fakat gerek bu okullara dışarıdan (diğer okullardan ) atamalarda gerekse proje okullarından başvuracaklardan istediğini seçme yetkisi bakanlığa ait. Şartları taşıyan (4 yıl tecrübe) öğretmenlerden istediğini atama yetkisine sahip olan bakanlık 4 yılını dolduran öğretmenleri tercih etmeleri halinde başka bir proje okuluna atayabileceği gibi atama yapmayarak il emrine de gönderebilecek.

Bazı meslek liseleri var ki patronlarla işbirliği yapılmış durumda ve bu okullarda öğretmen ile yönetici atamaları kapsam dışında ve tek karar verici patronlar yani patronların iki dudağı arasına mahkum edilmiş bir sisteme tabiler.

2014 yılında yürürlüğe giren ve o dönemde müsteşar olan Yusuf Tekin’e ait olduğu düşünülen proje okulu uygulamasının en kapsamlı yansımasının Yusuf Tekin’in bakanlığına denk gelmesi kaderin cilvesi olarak değerlendirilebilir.

Yüzbinlerce (Proje okulunda 4 yılı dolan ve ilk kez bu okullara gitmek isteyen) öğretmen yaz dönemini okul değişikliği telaşı ve kaygısı ile geçirmek zorunda kalacak, tatilleri adeta zehir olacaktır.

Bu uygulama eğitim sisteminin yanı sıra en çok da öğretmenlik mesleğinin onuruna zarar vermektedir.

Acil İki Öneri:

1- Bakan Tekin yetkisini kullanarak proje okullarında 4 yılını dolduran öğretmenlerden tercih edenlerin tamamının aynı kurumdaki görev sürelerini uzatmalı,

2- Boş okullar için objektif kriter içeren düzenleme yapılarak atamalar gerçekleştirilmelidir.

Sonuç olarak; Bakan Tekin’in proje okulu uygulamasının yanlışlığına inanarak kanun değişikliği için adım atması gerekir. Tamamen keyfi bir uygulama olan ve kritersiz atamada hangi karar verilirse verilsin tartışmalı olacak bu uygulamayı(Proje okulu uygulamasını) askıya almalı, bu yıl boş kurumlara yapılacak atamaların objektif, liyakat esaslı kritere bağlamalıdır.  Aksi halde bakanlığının ilk günlerinde ifade ettiği “Bakanlığı öğretmenlerimizin görüşleri doğrultusunda” yöneteceğiz cümlesine aykırı hareket ederek ilk sınavında hüsran yaratacaktır.

Tarih bunu da yazacaktır.

Maksut Balmuk

Öğretmen

Kaynak: 23derece.com.tr